Wydarzenia

pokusa 24 stycznia 2016
Zaczynamy intensywną pracę nad nowym projektem w składzie: Anna Maszewska i Katarzyna Gromadzka, inscenizacja Tomasz Konopka.
Projekt nosi roboczy tytuł. „Pokusa’ i jest oparty na tekście Briana Machado.

_____________________________________

1 grudnia 2014
Powstanie Grupy Warsztatowej ab’TEATR-u.

grupa warsztatowa 3

_____________________________________

NABÓR: 24 listopada 2014 od godziny 18:00
Studencka grupa teatralna „ab’TEATR” poszukuje ludzi idealnych, nietuzinkowych, a nawet zupełnie normalnych do grupy warsztatowej.

Zawsze marzyłeś/łaś żeby zostać gwiazdą? Świetnie! U nas Ci się to nie uda, ale też będzie fajnie.

Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych
ul. Zachodnia 54/56, Łódź – sala widowiskowa

Przygotuj jeden tekst i zachwyć Nas. Przy okazji sprawdzimy co potrafisz proponując zrealizowanie kilku nieskomplikowanych zadań aktorskich.

_____________________________________

wtoppa 20146 listopada 2014, godz. 17:30 – trzeci pokaz
„de Luxe” Briana Machado
w sali teatralnej Sceny 5na3 – WTOOPA Kraków
Po raz pierwszy w roli Sprzątacza wystąpił – Michał Stachowski!

_____________________________________

25 października 2014, godz. 19:00 – drugi pokaz

„de Luxe” Briana Machado
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi
Po raz pierwszy w roli Sprzątacza – Michał Surosz!

_____________________________________

„de Luxe” Briana Machado

PREMIERA 5 czerwca 2014, godz. 19:00
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi

Młoda, niezależna z perspektywami
szuka Pana do 30-stki z widokami na przyszłość.
CZEKAM na wiadomość na priv.
Szefowa

Otwarta, szczera, po przejściach
szuka bezpośredniego towarzysza zabaw.
CZEKAM na odzew.
Graficzka

Wrażliwa romantyczka o dużych ambicjach
poszukuje Kociaka do ugłaskania.
CZEKAM na telefon.
Niedoszła dziennikarka

Zapraszamy do odwiedzin na „virtualu” Randkowego Portalu Internetowego „de Luxe”! Spotkanie w „realu” już 5 czerwca o godz. 19:00 w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych.

Takiego czekania jeszcze nigdy nie widziałem.
Atmosfera zawiesista jak zupa,
kipiące hormonami Panie i wszechobecny Intertnet.
Godot

Jakie są współczesne kobiety? Czego pragną? Czy rzeczywiście w hierarchii kobiecości, na szczycie łańcucha pokarmowego, stoją modliszki wbijające pazurki w brzeg stołu przy filiżance porannej kawy? Czy w świecie wszędobylskiej kultury pozostało jeszcze jakieś miejsce na naturalność? Czy autokreacja przychodzi nam równie łatwo jak wciąganie majtek na dupę? W świecie jednorazowych, fastfoodowych słów rozprzestrzenianych jak wirus bezprzewodowymi kanałami, czy przypadkiem nie stajemy się tak samo wirtualni jak nasze profile na portalach? A słowo ciałem się stało. Czy tym razem Bóg będzie milczał? Co jest prawdziwe, a co nie istnieje? Czy naprawdę między wyobrażeniem a pulsującym ciałem jest jeszcze jakakolwiek bariera? Czy wreszcie twór złożony jedynie ze słów można wyeliminować z własnej, wolnej – choć zapewne niepozbawionej uprzedzeń – głowy? A jeśli tak, to w jaki sposób? Być może historia trzech kobiet tworzących internetowy portal randkowy „de Luxe”, odpowie na większość z tych pytań? Być może kobiety zanurzone w stereotypach związanych z męską częścią populacji, nie ulegną niepokojącym objawom: naiwnemu idealizowaniu mężczyzn, ogniskowaniu się na własnym przewrażliwionym ego, czy uporczywym oczekiwaniu na wymarzonego kochanka? Być może zaczną działać aby coś zamienić? A może ich narastająca frustracja objawi się wyłącznie jako ciąg zaskakująco niepokojących zdarzeń?

Inscenizacja: Tomasz Konopka, muzyka: Andrzej Czapliński, choreografia: Agnieszka Cygan, kostiumy: Dobrawa Sapińska, make-up: Katarzyna Nawrocka.
Występują: Anna Maszewska – Szefowa, Aleksandra Jusiuk – Niedoszła dziennikarka, Adrianna Zaborowska – Graficzka, Arkadiusz Starzykowski – Sprzątacz, Zosia, Pola, Ala z Przedszkola Miejskiego 220 w Łodzi – śpiewanka-wyliczanka.

_____________________________________

„INFLUENZA H5N1″

infuleza_premieraUwaga – PREMIERA!!!
11 kwietnia 2014, godz. 19:00 – piętnasty pokaz
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi

Grupa ab’Teatr zaprasza na premierę spektaklu „Influenza H5N1” 11 kwietnia w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych.

„Szukajcie a znajdziecie” – czy na pewno? Będąc w ciągłym procesie kreacji, poszukiwania, stwarzania siebie od nowa, wracania do początku odpowiedź na pytanie „kim jestem?” nierozerwalnie łączy się z „kim będę?”. Entuzjazm i młodzieńcza energia nieustannie ścierają się z trudną, poddawaną ciągłemu testowaniu rzeczywistością dorosłych. Dojrzewanie i próba ustalenia własnej tożsamości zdaje się nie mieć końca. Rzeczywistość wymaga wchodzenia w coraz to nowsze role społeczne. Gdzie jest w tym miejsce na najważniejszą dla młodości wartość: „JA”?
Twórcy-bohaterowie spektaklu „Influenza H5N1″ bez goryczy, w groteskowy sposób prezentują swoją walkę o bycie”kimś”. Podejmują próbę zarażenia świata swoimi ideałami jednocześnie starając się nie zrazić napotykanym grubym murem beznadziei. Sposobem na przetrwanie jest dystans, odwaga i determinacja. Mimo wystawiania już sztuki w przeszłości, twórcy zapowiadają premierę dopiero teraz. Scenariusz w tym czasie ewoluował a grupa próbowała ostatecznie dookreślić swoją tożsamość. Efekty tej pracy zostaną zaprezentowane 11 kwietnia w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych, z którego sceną ab’Teatr jest związany.

Marzena Gawłowska

_____________________________________

7 lutego 2014 roku, godz. 19:00 – czternasty pokaz
wracamy do Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych w Łodzi z „Influenzą H5N1”!
Jesteśmy w bezustannym procesie, stąd zmiany, zmiany, zmiany… Bez przerwy pracujemy nad tekstem i rozwiązaniami scenicznymi, zatem 7 lutego będziecie mogli zobaczyć nową twarz spektaklu „Influezna H5N1”.

Arek Vel Jaskier Starzykowski
„Na zegarze po jedenastej. Strój schnie na kaloryferze. Pingwiny wciąż nie dotarły do Arktyki, a jeden z rzeczonych nielotów siedzi w łóżku i myśli czy zostanie kiedyś „wielkim” aktorem, i czy znów jajko nie pęknie mu obok jego własnych jajek. Taka sytuacja.
Nie wiedzieć czemu, nigdy nie rozpisywałem się zbytnio przekazując informację o granym spektaklu. Tym razem wzięło mnie jednak na przemyślenia – nie bójcie się, to nie będzie esej, czy rozprawka (o swoich jajkach też już nie będę za dużo pisał).
Zatem spróbujmy, wbrew mojej naturze, wyrazić się konkretnie.
Na fejsbuku tyle ludzi, poza fejsbukiem jeszcze wiecej, zapowiada się, że przyjdzie na „Influenzę…” – wyobraźnia nieśmiało podpowiada, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to może po raz pierwszy będziemy na większą skalę dostawiać krzesła. Cholera, rozmarzam się. Jak chyba większość osób na scenie kocham grać czując na karku gorący oddech publiczności. To naprawdę daje kopa. Z drugiej strony, Rozum studzi pingwinie Serce pod zimnym prysznicem, bo wie, że bywa różnie… ale zaraz, zaraz…
Czy kiedykolwiek graliśmy do krzeseł? Nigdy. Zastanawiając się nad tym co napisałem wyżej, uzmysłowiłem sobie bardzo intensywnie jedną rzecz. Może 14 pokazów przez niecałe dwa lata to nie jest jakoś strasznie dużo, ale nie jesteśmy teatrem instytucjonalnym. Dla nas (pozwalając sobie na liczbę mnogą – Aleksandra Jusiuk, Anna Maszewska – nie zabijcie mnie) to kawał własnej historii teatralnej i życiowej. Pingwinia przygoda, która zmieniła bardzo wiele w naszym życiu.
Nie wiem co musiało by sie stać byśmy z tego zrezygnowali, może nie ma takiej rzeczy, ale wiem też, że gdyby nie wszyscy Ci, którzy znajdowali się przez te wszystkie pokazy na widowni, to nie było by to samo. To nie jest jakieś czcze gadanie. Jesteście ZAJEBISTĄ publicznością. Czasem nawet nie wiecie jak mocno, to wsłaśnie WY tworzycie ten teatr. To WY dajecie nam korbę na scenie. Za to Wam wszystkim dziękuję i kłaniam się nisko. Howgh!
P.S. Chciałbym Was wszystkich oznaczyć, ale zwyczajnie się nie da. Kto czuje, że to o nim, czuje słusznie. Do zobaczenia na sali widowiskowej!”

_____________________________________

3-5.02.2014
warsztaty grupy, w których – oprócz stałej załogi – wzięły również udział: Ada Zaborowska i Adrianna Król.
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi

_____________________________________

9 listopada 2013 – trzynasty pokaz
I OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIA TEATRALNE „WTOOPA” KRAKÓW 2013

wtoopa

„Nasze Spotkania Teatralne nie mają formuły konkursowej, co bardzo mocno pragniemy podkreślić, bowiem głównym celem listopadowej imprezy jest rozwijanie naszej pasji, jaką jest teatr, w trakcie licznych warsztatów teatralnych, podczas prezentacji naszych spektakli, a także wspólnych dyskusji. Istotny jest również udział zaproszonych zespołów w całych Spotkaniach Teatralnych, a nie jedynie w dniu prezentacji spektaklu.” Organizatorzy

www.wtoopa.pl

_____________________________________

19 września 2013 – dwunasty pokaz
„Influenza H5N1” w Teatrze „Der Kleine Bühnenboden” – Münster, Niemcy.

Prezentacji spektaklu towarzyszy dwujęzyczna publikacja tekstu sztuki, którą przetłumaczyło Kultur- und Sprachbüro Münster – office for culture and language z Münster. Przygotowanie i edycja publikacji: Katarzyna Turkowska.

dwujęzyczna publikacja Influenza H5N1- pierwsze strony

dwujęzyczna publikacja Influenza H5N1- pierwsze strony

Pomysłodawcą projektu, a także organizacją i wsparciem naszej wizyty w Münster zajmuje się Pan Andrzej Belczyk-Kohl z Kultur- und Sprachbüro Münster – office for culture and laguage, Münster (Westf.)
Tel. 0049 251 6867237
Fax. 0049 251 6867236
E-Mail: info@kuspra.de / kuspra.ms@gmail.com
www.kuspra.de

„Łódź jest wspaniałym i prężnym miastem z wielokulturowymi tradycjami, które posiada wartościowe społeczeństwo i wieloletnie doświadczenia artystyczne, i któremu warto poświęcić więcej niż tylko jedno przedsięwzięcie. Jest miastem, które po wielu przemianach industrialnych musi się na nowo odnaleźć… i się odnajdzie, się odnajduje, właśnie w kulturze, postkulturze. Postkultura przekształci swoje sukcesy w humanitarną wolność i w ekonomiczne nominacje (regulowana komunikacja ekonomiczna i komunikacja myśli to wolność, to według pewnych internetowych rewolucjonistów podstawowe działania człowieka rozwijającego swoją osobowość), które posłużą na rozbudowę stabilnej struktury społecznej. Dlatego warto poświęcić czas, wiedzę, siły i kontakty na popularyzowanie miasta Łodzi i pracy jego mieszkańców.
Projekt opiera się na idei spektaklu stworzonego przez studentów grupy ab’TEATR z Łodzi, którzy swoje inspiracje oraz siłę czerpią z doświadczeń katastrofy globalnego ocieplenia (ekologii), tendencji upadku jednostki i niewytłumaczalnego rozwoju uniwersalizmu psychologiczno-gospodarczego nie tylko w Europie, a ponadto zakotwiczona jest w tzw. „klatce Różewicza” albo w „kafkowskiej osobowości robaka”, z której młodzi ludzie się wyłamują lub w którą się przekształcają szukając nowych dróg egzystencji. Jesteśmy zmuszeni pomóc wszystkim, którzy wierzą w odnalezienie białej, zimnej ale bezpiecznej „Arktyki”, choć wiemy, że świat może być fałszywy, że zmienia się z sekundy na sekundę, że my zmieniamy świat zawsze i wszędzie z każdym ruchem dłoni i stopy, jak to wytańczyła w swoich spektaklach Pina Bausch, i nie da się tego rozwoju zatrzymać, można go tylko ulepszać, chronić, kształtować w odpowiednim kierunku lub też spowalniać, byśmy się sami nie zjedli lub nie potruli własnymi wynalazkami…
Idea tego projektu – jak widać – jest tożsama z łódzkim spektaklem, a sam proces powstawania projektu, to po prostu praca, praca i jeszcze raz praca.” Andrzej Belczyk-Kohl, Kultur- und Sprachbüro Münster

Kultur- und Sprachbüro Münster
Uniwersytet w Münster
Kammertheater Der Kleine Buhnenboden

WIR BEDANKEN UNS BEI UNSEREN FÖRDERERN UND PARTNERN/Dziękujemy naszym sponsorom i partnerom:

Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Uniwersytetowi w Münster, Urzędowi Kultury w Münster, drukarni Lapis-Bis z Łodzi.

Miasto Münster/Stadt Münster

Fotoquelle: Urząd Prasowy Miasta Münster/Presseamt Stadt Münster.

Das ab’TEATR ist erdacht – das Erdachte bedeutet für uns jedoch weniger ein Spiel der Fantasie, als vielmehr eine intellektuelle Operation. Wir beginnen dabei mit den grundlegenden Vorstellungen über die Erfahrung des Theaters, sozusagen mit dem ab’schen Ei. Wir lernen das Theater von Grund auf kennen, ausgehend von den ersten Proben und den Quellen ungestillter Bedürfnisse nach Ästhetisierung. Unser erstes Treffen stützten wir auf der Erfahrung vom Abgrund, der den Alltag von der Kunst trennt. Von der Kunst, die uns direkt betrifft (im Handeln und in der szenischen Expression), aber für die Zuschauer/Rezipienten geschaffen. Wir wollen das zeigen, was wir alle hinter der Maske der Konvention, der kulturellen Unifizierung oder den Schemata von Einstellungen und Verhaltensweisen verbergen, um in die Tiefe, zu den grundlegenden Emotionen zu durchdringen. Diese Arbeit ist mühselig und schwer, aber dafür umso interessanter. Die Ergebnisse dieser Arbeit bringen die ehrlichsten und wahrhaftesten Erfahrungen hervor, das Wort „Treffen“ wird wieder aktuell. Wir graben in den Strukturen unserer eigenen Vorstellungen, in den tief versteckten Schichten der Sensibilität, die wir naiv für andere (vielleicht bessere) Zeiten aufbewahrten. Denn sie sind eine unpopuläre Last, belegt mit dem Fluch der Trauer, die vom Niedergang des Geistes herrührt. Zugleich sind sie lächerlich und grotesk, denn allzu oft werden sie durch eine mangelhafte Wirklichkeitswahrnehmung erfasst. Vielleicht gelingt es uns sogar, dem Alltag seine attraktive Patina der Popkultur zu nehmen, die sich aus Unwissen und mangelndem Vertrauen in die eigenen Möglichkeiten ergibt. Vielleicht können wir gemeinsam den Sprung vom Unzulänglichen zum Perfekten schaffen.

Die Gruppe ab’TEATR – neue Theateroffensive wurde von Studierenden und Absolventen der Universität Lodz gegründet. Zum ab’TEATR gehören Leiter Tomasz Konopka (der Theaterwissenschaftler, Regisseur und Autor von Bühnentexten arbeitete bereits mit den Gruppen Teatr Cenzura, ChatTeatr und Teatr ab’SURDUT-leniwe oko), Anna Maszewska (Studierende der Universität Lodz), Aleksandra Jusiuk (Studierende der Universität Lodz und Arkadiusz Starzykowski (der Studierende der Universität Lodz realisierte Autorenstücke im Rahmen einer Zusammenarbeit mit dem Teatr Cysterna). Die Gruppe trifft sich zweimal wöchentlich im AOIA (Akademisches Zentrum für künstlerische Initiativen) in Lodz/Polen.

Influenza H5N1
Das Stück wurde am 21. Juni 2012 erstmals aufgeführt und basiert auf eigenen Texten der Gruppe. Influenza H5N1 ist die Geschichte dreier Figuren, die mit „einer seltsamen Krankheit infiziert“ sind. Wie vom Fieberwahn, von einem besessenen Trieb getrieben, wollen sie um jeden Preis zur Arktis gelangen, um sie zu retten – Influenza H5N1 lässt sich daher auch im aktuellen Trend des Öko-Dramas und im Diskurs um die globale Erwärmung verorten. Eine Garantie, dass die Protagonisten ihr Ziel erreichen, haben sie nicht. Wichtiger als das Ziel oder Ergebnis, d.h. das, was sich ereignet, ist also der Prozess (Verlauf und Entwicklungsgang), d.h. das, was tatsächlich passiert: Selbsterkenntnis und Welterfahrung – gepaart mit der gesamten Last noch unreifer, jugendlicher Existenz.

_____________________________________

nie ma imienia net„NIE MA IMIENIA”

18.06.2013 – PREMIERA
„Nie ma imienia” –  Festiwal spektakli autorskich Eksperymenteatralium – Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi

04.06.2013 – pokaz przedpremierowy
„Nie ma imienia” – Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi

Aktorzy: Aleksandra Jusiuk, Anna Maszewska, Arkadiusz Starzykowski, Łukasz Urbaniak.
Scenariusz i reżyseria: Łukasz Urbaniak

Zdolność tworzenia poprzez nazywanie, poświęcenie dla porządku, jednostka i jej siła/słabość wobec grupy, tożsamość. Nic nie jest ustanowione, źródła są nie dostrzegalne, a horyzont rozmyty, kiedy wszystko się staje punktem odniesienia kreacja zdaje się być jedynie kolejną pozą, zmianą skóry, by przetrwać, a życie, jego energia, wyjątkowość, niepowtarzalność kolejnym wcieleniem pogubionego „ja”, które sądząc, że żyje jedynie umiera.

_____________________________________

infuleza_plakat_uniwersalny„INFLUENZA H5N1″

18.05.2013 – jedenasty pokaz
Noc Muzeów – Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi

12-14.04.2013 – dziesiąty pokaz
40-te Wadowickie Spotkania Teatralne “Zgraja”
Wadowice

19.01.2013 – dziewiąty pokaz
Dotknij Teatru – obchody Międzynarodowego Dnia Teatru
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi

_____________________________________

19, 20, 21, 26, 27, 28 lutego 2013
warsztaty grupy, które poprowadził Łukasz Urbaniak.
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi

_____________________________________

19.01.2013 – ósmy pokaz
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi

22.11.2012 – siódmy pokaz
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi

_____________________________________

listopad 2012
spotkania grupy prowadzi Łukasz Urbaniak

_____________________________________

18.10.2012 – szósty pokaz
Festiwal Spotkania – Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi

13.10.2012 – piąty pokaz
„ŁóPTA” – Łódzki Dom Kultury

28.09.2012 – czwarty pokaz
„Słodkobłękity” MOK Zgierz

30.08.2012 – trzeci pokaz
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi

_____________________________________

20-24 sierpnia 2012, 27-28 sierpnia 2012
warsztaty grupy ab’TEATR
warsztaty były podsumowaniem prób teoretyczno-praktycznych realizowanych w sezonie 2011/12
tematy: improwizacja – uspójnienie poszczególnych elementów spektaklu, świadomość – dlaczego i dla kogo? analiza tekstu, utrwalanie struktury, praktyka a próby
miejsce: Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi

_____________________________________

22.06.2012 – drugi pokaz
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi

21.06.2012 – pierwszy pokaz
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi

„Influenza H5N1”
autorzy: Aleksandra Jusiuk, Ania Maszewska, Arkadiusz Starzykowski, Tomasz Konopka
inscenizacja: Tomasz Konopka
Czy z chaosu wyłoni się coś prawdziwego, jednorodnego, osobliwego? Czy pokrętna logika przypadkowej kolejności sytuacji scenicznych jest źródłem właściwych napięć? A może spektakl „Influenza-H5N1” dwudziestoparolatków grupy ab’TEATR jest obrazem zupełnie odmiennej refleksji? Jeśli tak, to czy młodzi stawiają przed sobą właściwe zadania i cele w jakimś idealistycznym sensie łączące ich wrażliwość z wrażliwością „dojrzałego” widza? A może ciąży nad nimi jeszcze nierozpoznane przez telewizję fatum, skoro nawet: „kształt gruszki, soczystej, słodkiej, doskonałej, istnieje wyłącznie wtedy, kiedy ktoś poda ścisłą definicję gruszki”? Czego zatem w tym spektaklu na pewno brakuje? Czy jest on tylko intelektualną potyczką pomiędzy atrakcyjną choć niedoskonałą młodością a cynicznie zwyrodniałą dorosłością? Być może u podstaw tego projektu wpisana jest porażka związana z nieudolnym obłaskawianiem świata wyłącznie za pomocą środków i celów przynależnych młodości? Czym jest więc spektakl „Influenza-H5N1”?

„Nie wiem co to jest, ale fajne” A. Starzykowski

Dodaj komentarz